Clusters and Network Cooperation For Business Success in Central Europe
CNCB to projekt, którego celem jest zapewnianie narzędzi klastrom, mające umożliwić im ich konkurencyjne działania oraz wspierać innowacyjne rozwiązania. CNCB jest również współfinansowane przez program “Interreg IV Central Europe”.
Opis projektu
Stworzenie projektu CNCB ma usprawnić system dostarczania narzędzi dla klastrów, które wpłyną dodatnio na: zarządzanie klastrami, optymalizację działania klastrów oraz procesy internacjonalizacji klastrów.
W celu zwiększenia precyzji działania oraz efektywności, postanowiono podzielić projekt CNCB na pakiety, z których każdy ma za zadanie skupić się na jednym specyficznym przedsięwzięciu:
- Pakiet pierwszy (WP3) zajmujący się zarządzaniem klastrami
- Pakiet drugi (WP4) zajmujący się optymalizacją klastrów
- Pakiet trzeci (WP5) skupiający się na procesach internacjonalizacji
Kierowanie wymienionymi pakietami odbywa się przy udziale zespołu ekstertów w dziedzinie klastrów i zarządzania klastrami.
Oszacowany budżet przedsięwzięcia wyniosi w przybliżeniu 2.129.157,55 euro (ERDF funds: 1.1715.630,45 euro). Sam projekt powstał w kwietniu 2010 roku, a trwać ma do października 2012 r.
Projekt CNCB jest przede wszystkim adresowany do:
- Klastrów
- Instytucji Edukacyjnych
- Centr Naukowych
- Policy Markers (decydentów)
- Agencji innowacyjności
- Instytucji pośredniczących
- Partnerów klastrów
Partnerzy Projektu
- Austria: Clusterland Upper Austria Ltd. (LEAD PARTNER)
- Czechy: University of West Bohemia
- Węgry: Chamber of Commerce and Industry of Pécs-Baranya
- Włochy: Regional Union of Veneto Chambers of Commerce
- Polska: Aviation Valley Association, Upper Silesian Agency for Enterprises Restructuring, NUTRIBIOMED Klaster
- Słowacja: Slovak Chamber of Commerce and Industry; 1st Slovak Engineering Cluster
- Słowenia: Pomurje Technology Park
Administracja klastrami
Zadaniem pierwszego pakietu CNCB jest zarządzanie klastrami. Pakiet ten skupia się przede wszystkim na tworzeniu odpowiednich środowisk dla standaryzacji procesów zarządzania klastrami. Partnerem, który wspiera to konkretne przedsięwzięcie jest Uniwersytet ‘West Bohemia’ (Czechy). W zakres jego obowiązków wchodzą m.in. zdobywanie informacji na temat treningów zarządzania klastrami, wielopoziomowa wymiana doświadczeń oraz międzynarodowe szkolenia w zarządzaniu klastrami.
Optymalizacja klastra
Procesami związanymi z optymalizacją klastrów zajmuje się drugi pakiet WP4. Jego zadania polegają na dokładnych analizach potrzeb organizacyjnych klastra. Jego strategicznym celem jest wspieranie wewnętrznych strefy klastrów aby mogły one wydajniej funkcjonować na zewnątrz. Partnerem odpowiedzialnym za takie działania jest Aviation Valley Association (Poland). W obszarze prac tego pakietu zostanie wyprowadzony model najlepszych praktyk (best practice model) dla sposobów zarządzania klastrami i usługami. Następnie będzie on wdrożony dla innych klastrów. Tym samym, wzrost wydajności i ogólnego potencjału powinien być widoczny a pewne w działaniu wyeliminowane. Wyniki owego pakietu zostaną opublikowane w “Instrukcji Zarządzania Klastrami” (Handbook of Cluster management) na skali europejskiej.
Działania na skalę międzynarodową
Międzynarodowa aktywność jest głównie wspierana przez trzeci pakiet techniczy, który swoją działalność opiera na procesach wzmagających internacjonalizację . Głównym partnerem tego działu projektu jest “Slovak Engineering Cluster” (Słowacja). Praca pakietu trzeciego wiąże się ściśle z funkcjonalnością innych, pokrewnych pakietów WP4 i WP3. Skoordynowane działania tych pakietów mają na celu lepsze poznanie środowiska międzynarodowego oraz inicjację współpracy na skalę międzynarodową, z czym bezpośrednio wiąże się umocnienie gospodarki w Europie.