CLUSTERS CORD
Clusters and Cooperation for Regional Development in Central Europe
Istotnym narzędziem w rozwoju ekonomii na skalę regionalną są klastry zarówno te geograficzne jak i gospodarcze. W szczególności ich wpływ jest korzystny na postęp ekonomiczny w rejonach, gdzie konkurencyjność jest niewielka. Stąd też, organizacje klastrowe czynnie biorą udział w promowaniu wymiany doświadczeń, najlepszych praktyk zarządzania, a także angażują się we współpracę pomiędzy klastrami o różnym położeniu geograficznym, które zajmują tę samą niszę przemysłu. Celem takiego postępowania jest zwiększenie konkurencyjności na terenie Europy Środkowej i zbudowanie tzw. meta-klastrów o charakterze międzynarodowym.
Cele projektu
Projekt Clusters Cord w swoim zamierzeniu chce, aby klastry o różnym połżeniu geograficznym a zajmujące się tą samą sferą tematyczną nawiązały wzajenie silniejszą kooperacji. W tym celu Clusters Cord planuje wdrożyć pięć strategicznych planów kooperacji, których efektem będzie utworzenie się meta-klastrów. Ponad to, zadaniami projektu są również działania mające na celu poszerzyć zasięg i metody wspierania rozwoju już instniejących klastrów. Dokładna analiza dziedzin przemysłu oraz ocena polityki klastrowej, z której pochodzą partnerzy projektu jak i działania informacyjne promujące ideę klastringu są niezbędne do zrealizowania tej idei. Dziedziny przemysłu leżące w obszarze zainteresowań projektu to:
- Logistyka i Mobilność
- Usługi profesjonalne
- Technologie informacyjne i Komunikacyjne
- Motoryzacja i Lotnictwo
- Turystyka
- Ochrona zdrowia
- Technologie produkcji
- Przemysł drzewny
- Technologia żywności, w której obszarze znajduje się również Klaster NUTRIBIOMED
Partnerzy Projektu
W skład Projektu wchodzi dziesięciu partnerów z ośmiu krajów członkowskicj UE. Liderem projektu są Czechy (Agencja Rozwoju Regionalnego USTI REGION).
Instytucjami Otoczenia Biznesu z krajów UE są:
- Polska
- Niemcy
- Słowacja
- Słowenia
- Węgry
- Austria
- Włochy
- Czechy
Korzyści dla uczestników
Beneficjenci mają możliwość wymiany doświadczeń, najlepszych praktyk, know-how między sobą. Ponad to, małe i średnie przedsiębiorstwa są wspierane w działaniach mających na celu intensyfikację ich współpracy w ramach klastrów. Również wspomaga się procesy ułatwiające komunikację i współpracę pomiędzy klastrami z tych samych branż przemysłu, które umiejscowione są w różnych rejonach geograficznych.